ALTA MUNTANYA · FEMALPÍ · PIC DE THOUMASSET 🗓

12 de juny

Remuntem tota la vall de Rialb fins a situar-nos a la carena fronterera. Des del coll carenegem cap a llevant fins assolir el pic del Port de Siguer. Comença tot seguit el tram més divertit resseguint la cresta que ens uneix al pic de Tomaset, grimpant i desgrimpant per esperons, petites agulles i murs. Un recorregut fàcil (II), però amb alguns passos aeris. Des del cim baixem cap a l’estètic Estany Blau, el voregem i tornem al coll per desfer el camí de pujada. Itinerari divertit, panoràmic i amb un punt d’emoció.

Itinerari

Punt de pasTemps parcial (h)Temps acumulat (h)Distància (km)
Aparcament PN Sorteny00.0000.000.00
Planells de Rialb00.5500.553.00
Port de Siguer00.4001.354.20
Pic del Port de Siguer02.4002.155.30
Pic de Tomaset01.0003.156.30
Estany Blau01.1004.257.50
Port de Siguer00.3506.008.60
Aparcament PN Sorteny01.0507.0512.60

Fitxa tècnica:

  • Tipus de sortida: Alta muntanya
  • Lloc de sortida: Aparcament PN Sorteny, Ordino (Andorra)
  • Distància: 12,6 quilòmetres
  • Desnivell positiu: 1.100 metres
  • Temps: 7.05 hores
  • Dificultat: Mitjana (pel desnivell).
  • Sensació de dificultat: Trams de grimpada per cresta. Alguns passos aeris, aíllats, no són constants.
  • Cartografia: Andorra, Editorial Alpina (1:40.000)

Reunió preparatòria: dijous, 9 de juny a les 20.00 h al Centre Excursionista de Terrassa

L’organització es reserva el dret de fer canvis en la programació d’aquesta activitat en cas que les condicions meteorològiques ens hi obliguin

Inscripció:

Scheduled Alta Muntanya FEMalpí